A chrome-plated electric immersion heater is used to boil water at 1 atmospheric pressure. The surface temperature of the heater is 120°C. Calculate the rate of boiling of water & power supply to the heater if the area of the cylindrical heating element is 4.2×10-5 m². Data: Properties of water &vapour at 100°C: Density of water = 946 kg/m³, the density of vapour = 0.597 kg/m³, sp. heat of water = 4.2 kJ/kg°C, the viscosity of water = 2.82×10-4 kg/m.s, Prandtl No. of water = 1.76, surface tension = 0.0585 N/m, Csf= 0.013, latent heat of vaporization = 2257 kJ/kg.

This Question Hasn’t Been Answered Yet! Do You Want an Accurate, Detailed, and Original Model Answer for This Question?
Copyright © 2012 - 2026 Apaxresearchers - All Rights Reserved.