The potential energy between two atoms can be represented as follows: V = A B + r p10 Where A and B are constants and r the interatomic separation distance. Plot the potential energy verses distance relationships for these atoms when A= 5 x 10-30 J.m and B= 8 x 10-121 J.m10. Determine the coefficient of thermal expansion (in m/m.K) for the material over the following temperature ranges: a) O°K to 0°C, b) 0°C to 820°C. Assume that thermal energy of the system is 3kT/2 where k is Boltzman's constant k = 1.381 x10-23 J/K. Important: Submit a plot of the potential energy verses distance relationship including any markings necessary to understand how you determined the coefficient of thermal expansion.

This Question Hasn’t Been Answered Yet! Do You Want an Accurate, Detailed, and Original Model Answer for This Question?
Copyright © 2012 - 2026 Apaxresearchers - All Rights Reserved.